Spēlmanis

16+
2014
109 min

Kā tas strādā?

Iegādāto filmu var skatīties tikai no vienas ierīces, izmantojot vienu pārlūkprogrammu. Lūdzu, veiciet pirkumu tajā pašā ierīcē, kuru vēlaties izmantot filmas skatīšanai. Neizmantojiet un neveiciet pirkumu, kamēr izmantojat privātās pārlūkošanas režīmu vai inkognito režīmu.

Spēlmanis

Ātrās palīdzības mediķis Vinsents ir kailslīgs spēlmanis. Lai tiktu vaļā no parādiem, viņam ir jāpieņem radikāli lēmumi. Tad rodas ideja par nelegālu spēli, kas saistīta ar viņa profesiju. Mīlestība, dzīvība un nāve ir likmes šajā spēlē.

Filmas Spēlmanis galvenais varonis ir talantīgs ārsts Vinsents, kurš strādā ātrajā palīdzībā, regulāri saņem vimpeļus par labu darbu, taču cieš no azartspēļu atkarības. Viņam ir parādi, viņu vajā šaubīgi tipi, prasot atdot lielas naudas summas. Vinsentam piemīt spēja ne tikai glābt dzīvību ekstremālās situācijās, bet arī radīt pagrīdes totalizatoru, kurā viņš var izmantot savas mediķa zināšanas. Vārdu sakot, Vinsents un viņa kolēģi azartiski iesaistās interneta totalizatorā, kurā katrs interesents var ielūkoties slimnieku lietās, slimības vēsturēs, ārstu atziņās un izmeklējumu rezultātos un slēgt derības uz lielām summām par to, kurš pirmais no slimniekiem dosies nebūtībā… Pabaiss, ētiski apšaubāms stāsts, ko sacerējis lietuviešu duets Igns Jonīns (viņš arī ir Spēlmaņa režisors) un Viļņas Universitātes asociētais profesors, teātra speciālists, TV raidījuma vadītājs Kristups Saboļus.

Prestižais Varšavas filmu festivāls filmai piešķīra neparastu balvu – to saņēma producenti Uļjana Kim no Lietuvas un Roberts Vinovskis no Latvijas. Kā minēts festivāla oficiālajā paziņojumā, žūrija balvu piešķīrusi tieši filmas producentiem, augstu novērtējot spēju izveidot patiešām iespaidīgu, atmiņā paliekošu un uzrunājošu stāstu par mūslaiku dzīves problēmām, par spīti ierobežotajiem finanšu līdzekļiem un tam, ka filmu industrija mūsu valstīs, vērtējot Eiropas kontekstā, ir salīdzinoši neliela un neattīstīta. Kā min producents Roberts Vinovskis – “Jāteic, gadījumi, kad tiek īpaši atzīmēts tieši producenta ieguldījums, ir ļoti reti, un tādēļ jo īpaši patīkami saņemt kolēģu profesionālo atzinību par paveikto darbu.”

“Spēlmanim piemīt gan spēcīga intriga, gan ambīcija lietot visai radikālus izteiksmes līdzekļus – vispirms provokatīvā scenārija līmenī, kurā bez nāves totalizatora tēmas ir arī ticami radīta sociālā vide – šis bezgalīgais skrējiens pakaļ naudai, kuram tiek pakļauti arī smagu darbu strādājošie ātrās palīdzības mediķi.”

/Dita Rietuma, “Filmas Spēlmanis recenzija. Nāves totalizators“/

SPĒLMANIS kļuva par pirmo Latvijas un Lietuvas kopražojuma spēlfilmu; savu starptautisko pirmizrādi tā piedzīvoja prestižajā Sansebastjanas festivālā, kas ir viens no piecpadsmit pasaules A klases filmu festivāliem, līdzās Kannu, Venēcijas, Berlīnes un citiem kino festivāliem.

2014. gadā Lietuva SPĒLMANI izvirzīja ASV Kinoakadēmijas balvai Oskars labākās ārzemju filmas kategorijā.

Lomās: Vincentas – VITAUTS KANIUSONS, Ieva – ONA MEKA

Režisors: IGNS JONĪNS

Scenārija autori: IGNS JONĪNS, KRISTUPS SABOĻUS

Operators: JĀNIS EGLITIS

Skaņu režisors: ARTURAS PUGACIAUSKAS

Montāžas režisors: STASYS ZAK

Producente: UĻJANA KIM

Kopproducents: ROBERTS VINOVSKIS

VALODA: lietuviešu

SUBTITRI: LAT, ENG, RUS, LIT, ESP