Pirms 50 gadiem – 1970. gada 23. novembrī, Pateicības dienā – ASV krasta apsardze devās uz tikšanos ar padomju kuģi Sovetskaja Litva, kas bija noenkurojies pie Martasvinjardas salas krastiem. Mērķis bija divpusēja tikšanās, lai apspriestu zvejas tiesības Atlantijas okeānā. Kamēr sarunas ritēja pilnā sparā, Sims Kudirka izmisīgās brīvības alkās pārlēca uz amerikāņu kuģa The Vigilant (angļu val. – „Modrais”). Viņam par šausmām pēc septiņām stundām brīvībā amerikāņi pārbēdzēju izdeva Padomju Savienībai, izraisot pasaules mediju sašutumu, jo pārbēdzēju piekāva līdz bezsamaņai un arī viņa tālākā dzīve nesolīja nekādas cerības. Un tā tas būtu beidzies, ja vien kāds amerikāņu kuģa jūrnieks, pēc izcelsmes latvietis, nebūtu nākamajā dienā par šo incidentu pavēstījis ASV medijiem.
Aculiecinieku stāsti, unikāli arhīvu kadri un dramatisko notikumu rekonstrukcijas, kurās piedalās nu jau 90 gadus vecais Sims Kudirka, veido dokumentālā trillera Lēciens sižetu, kas aizved skatītāju aizraujošā kino piedzīvojumā.
Kārlis Streips, Kino raksti: Noskatīties šo filmu arī citiem varu ieteikt ar abām paceltām rokām.
Agris Redovičs, Kino raksti: Izlaušanās no padomjzemes “maigā tvēriena” kļuvusi gandrīz vai par īpašu kino apakšžanru trilleros ar “aukstā kara” problemātiku. Bēg mākslinieki, baletdejotāji, mūziķi, zinātnieki, rakstnieki, sportisti, bēg dažādu rangu spiegi un diplomāti. Un, lūk, lietuviešu dokumentālistes Giedres Žickītes filmā bēg arī padomju zvejas kuģa radists Simas Kudirka, un saceļ gandrīz vai lielāku troksni, nekā visi minētie zinātnieki un rakstnieki kopā.
Kristīne Matīsa, KDi: Dokumentālā filma kā aizraujošs un emocionāls piedzīvojums – tas tik bieži vis negadās, iesaku no sirds!
Zane Balčus, Kultūrzīmes: Lai cik saistošs būtu Kudirkas dzīvesstāsts, bez atbilstoša kinematogrāfiskā risinājuma tas neatstātu tādu iespaidu, kādu tai izdevies radīt. Filmai ir izsvērta dramaturģija, saistošs vizuālais un skaniskais risinājums, bet tās virsvērtība ir galvenais varonis Sims Kudirka – tik vitāls, emocionāli ekspresīvs, ar skaidru un nedaudz pašironisku skatu uz savu dzīvi.
Aukstā kara dokumentālais trilleris Lēciens / The Jump ir Lietuvas, Latvijas un Francijas kopražojums. Režisores Giedres Žickītes filma pasaules pirmizrādi piedzīvoja 9. oktobrī Varšavas starptautiskā filmu festivāla konkursa programmā, iegūstot labākās dokumentālās filmas balvu. Varšava ir viens no 15 A klases kinofestivāliem pasaulē, un līdz ar uzvaru šajā festivālā filma kvalificējas uz nomināciju Eiropas Kinoakadēmijas balvai.
Kopš pasaules pirmizrādes filma Lēciens ir izrādīta deviņos nozīmīgos starptautiskos festivālos – arī Romā, Jihlavā, Lībekā un Tallinā. Lielākajā ASV dokumentālo filmu festivālā Doc NYC (Ņujorka) filma Lēciens iekļuva skatītāju simpātiju desmitniekā.
2020 / 85 min.
Žanrs: trilleris, dokumentālā filma
REŽISORE UN SCENĀRISTE GIEDRE ŽICKĪTE
GALVENAIS OPERATORS RIMVIDS LEIPUS, LAC
OPERATORI VALDIS CELMIŅŠ, LGC, VITAUTS PLUKS
MONTĀŽAS REŽISORI TOMASS ERNSTS, DANIEĻUS KOKANAUSKIS
KOMPONISTS ĶIPRS MAŠANAUSKS
PRODUCENTI GIEDRE ŽICKĪTE, ULDIS CEKULIS
KOPPRODUCENTI KATRĪNA SIMEONA, DANIELS ČALFENS
LĪDZPRODUCENTI VESNA ČUDIČA, ANDRJUS KORVELS, DŽIMS BATERVĒRTS, MAKSIMS OVIŽERS
FILMA TAPUSI STUDIJĀ MOONMAKERS (Lietuva)
KOPPRODUKCIJĀ AR VFS FILMS (Latvija) UN FAITES UN VOEU (Francija)
SADARBĪBĀ AR NAKED EDGE FILMS (ASV)
Recenzijas:
Kārlis Streips: „Lēciens”. Ar skatu no Amerikas
Agris Redovičs. “Lēciens”. Prom no sociālisma ideāliem
Vairāk par filmu: Intervija ar dokumentālā trillera "Lēciens" autoriem
VALODA: LIT, ENG
SUBTITRI: LAT
Ekrāna proporcija 1.85:1 / Skaņa 5.1