Dzimtene

2019
96 min

Kā tas strādā?

Iegādāto filmu var skatīties tikai no vienas ierīces, izmantojot vienu pārlūkprogrammu. Lūdzu, veiciet pirkumu tajā pašā ierīcē, kuru vēlaties izmantot filmas skatīšanai. Neizmantojiet un neveiciet pirkumu, kamēr izmantojat privātās pārlūkošanas režīmu vai inkognito režīmu.

Dzimtene

Nostalģiska drāma, kas vēsta par divpadsmitgadīga amerikāņu pusaudža Kova pieredzi, pirmo reizi ierodoties mātes dzimtenē Lietuvā īsi pēc Padomju savienības sabrukuma. Mātes atmiņās tā ir kā skaista pasaku valstība, tomēr pēcpadomju realitāte ir daudz skarbāka.

Tikai gadu pēc “dzelzs priekškara” krišanas Kovas māte Viktorija ir atgriezusies Lietuvā ar savu ASV dzimušo dēlu, lai censtos atgūt sava tēva skaisto īpašumu, taču viņi atklāj, ka īpašumā apmetušās vairākas nabadzīgas radinieku ģimenes; nākas pieņemt smagus lēmumus un izdarīt emocionāli sarežģītas izvēles. Turklāt pēcpadomju Lietuvā plaukst un zeļ korupcija, tādēļ māte pieņem sava bijušā mīļākā palīdzību, kurš apgalvo, ka viņam ir noderīgi sakari. Taču arī šeit nekas nav tā, kā sākumā izskatās, un visiem ir savas savtīgas intereses.

Filma Dzimtene ir scenārija autora un režisora Toma Vengra pilnmetrāžas kino debija. Tā piedāvā iespēju vienlaicīgi gan ielūkoties “mežonīgo deviņdesmito” notikumos tepat kaimiņos, gan atsauc atmiņā mūsu pašu piedzīvoto – jo padomju laiku mantojuma īpatnības un vēsturiskās reālijas mums ar kaimiņiem ir gaužām līdzīgas. Galveno sieviešu lomu filmā atveido Severija Janušauskaite – Lietuvas teātra un kino aktrise, dziedātāja un komponiste, kas seriālu cienītājiem pazīstama no Vācijas iespaidīgās neo-noir detektīvdrāmas "Bābele Berlīne".

Filmas starptautiskā pirmizrāde notika prestižajā Pusanas kino festivālā, to augstu novērtējušas žūrijas arī citos A klases filmu festivālos - Tallinas Black Nights tā ieguva balvu kā Labākā Baltijas filma, un arī Sansebastjānas filmu festivāls to atlasīja izrādīšanai savā programmā. Savukārt 2021. gada sākumā tapa zināms, ka prestižā televīzijas kanāla ARTE organizētajā 5. tiešsaistes kino festivālā ArteKino filma ieguvusi skatītāju balvu. Festivāla piedāvātās filmas četrdesmit piecās Eiropas valstīs noskatījās 67,603 skatītāju, un balvas ieguvējam tika piešķirta prēmija €20,000 apmērā.

Kā vienu no būtiskākajiem filmas sasniegumiem var minēt arī to, ka tā tika izvēlēta kā viena no nedaudzajām pretendentēm uz Eiropas Kino akadēmijas balvu.

Filma tapusi Lietuvas studijā Studio Uljana Kim, sadarbībā ar Latvijas Studiju Lokomotīve, Vācijas Heimathafen Film un Grieķijas Faliro House.

Režisors un scenārija autors: Toms Vengris
Operators: Audris Kemežis
Komponists: Kārlis Auzāns
Producente: Uljana Kim, “Studio Uljana Kim”, Lietuva
Kopproducents: Roberts Vinovskis, “Studija Lokomotīve”, Latvija

VALODA: lietuviešu, angļu

SUBTITRI: LAT, ENG