Mūris

8.6 /10 752Skatījumi

Apraksts

Filma ir režisora Dāvja Sīmaņa subjektīvi emocionāls un vizuāli tēlains skatījums uz Latvijas un Krievijas pierobežas reģionu, kas reizē ir arī visas Eiropas robeža ar Krieviju. Autoram personiskā ceļojumā laikā iepazīstot šo vietu iedzīvotājus un piespiedu viesus, līdzās ģeogrāfiskajam dalījumam tiek skarbi iezīmēta arī kultūru robežšķirtne un atklāts politisks konflikts. Paralēli ainām no pierobežas ikdienas dzīves, ideoloģiskām situācijām un vēstures reminiscencēm par filmas diviem galvenajiem varoņiem izvirzās Ansis Ataols Bērziņš, politiskais trimdinieks un taisnības cīnītājs no Latvijas, kas ilgu laiku bijis spiests pavadīt robežas Krievijas pusē un tagad tiek turēts ieslodzījumā Čehijā, un Latvijas nacionālboļševiku aktīvists Beness Aijo, kurš Latvijā izsludināts meklēšanā un devies uz Austrumukrainu, lai pievienotos Krievijas atbalstītajiem separātistu kaujiniekiem.

rež. , 87’, Latvija/Čehija, 2018

Filmas pasaules pirmizrāde notika prestižā Šveices kinofestivāla “Visions du Réel” galvenajā konkursa skatē.
Starptautiskais kinofestivāls “Visions du Réel”, kas kopš 1969. gada jau 48. reizi notiek Šveices pilsētā Nionā, ir viens no nozīmīgākajiem un ietekmīgākajiem dokumentālo filmu festivāliem pasaulē. Festivāla veidotāji uzsver, ka programmai tiek atlasītas filmas, kuras izceļas ar izsmalcinātu kinovalodu un vienlaikus satur dziļāku vēstījumu; tie ir arī jauni meklējumi mākslinieciskajā ziņā, piedāvājot atšķirīgu skatpunktu uz ierasto. Katru gadu tam tiek pieteikti vairāk nekā 3000 kinodarbi no visas pasaules, un šogad galvenajā konkursā iekļautas 17 filmas, tostarp Sīmaņa “Mūris”. Dāvja Sīmaņa “Mūris” festivālā tika demonstrēta ar tās anglisko nosaukumu “D is for Division”.

Par uzaicinājumu uz Nionas festivālu režisors Dāvis Sīmanis teicis: “Piedalīties “Visions du Réel” starp patiešām nozīmīgākajiem mūsu laiku dokumentālistiem, neslēpšu, ir gods. Domāju, ka tas ļaus starptautiski izstāstīt filmas centrālo ideju par nepārkāpjamo mūri starp cilvēkiem, kas dzīvo pagātnē, un tiem, kas dzīvo tagadnē; par nošķirtību, kas veidojas Latvijas sabiedrībā, kad vienā tās daļā valda atklāta Putina Krievijas glorifikācija. Es ceru, ka filma pasaulei atgādinās arī par Anša Ataola Bērziņa neapskaužamo likteni ieslodzījumā – tas ir skumjš apliecinājums mūsu valsts varas nespējai izvērtēt pašai savu atbildību, joprojām dzīvojot padomju nomenklatūras domāšanas ēnā.”

Režisors Dāvis Sīmanis (1980) kinorežijā debitējis 2006. gadā, veidojis gan dokumentālās filmas, gan spēlfilmas, kas iekļautas daudzu prestižu starptautisko kinofestivālu programmās, vienlaikus viņš ir pasniedzējs kinoaugstskolās Latvijā un Somijā. “Mūris” ir viņa otrais sadarbības projekts ar producentu Gunti Trekteri un studiju “Ego Media”, iepriekš tapusi filma “Pēdējā tempļa hronikas” (2012), kas ieguva Nacionālo kino balvu “Lielais Kristaps” kā labākā dokumentālā filma un laikraksta “Diena” Gada balvu kultūrā.

Filma “Mūris” ir Latvijas un Čehijas kopražojums, un tās tapšanu atbalstījuši Latvijas Nacionālais kino centrs, MEDIA programma “Creative Europe un Čehijas Filmu fonds.

Latvijas Nacionālajā kino festivālā Lielais Kristaps 2018. gadā filma saņēma nominācijas divās kategorijāsLabākā pilnmetrāžas dokumentālā filma un Labākais dokumentālās filmas režisors.

Režisors un scenārija autors: Dāvis Sīmanis
Operators: Aigars Sērmukšs
Komponists: Mihals Ratajs (Michal Rataj)
Skaņu režisors: Vāclavs Flēgls (Václav Flegl)
Montāžas režisori: Anna Rindova (Anna Ryndova), Dāvis Sīmanis
Producents: Guntis Trekteris, “Ego Media”
Kopproducents: Radims Prohāčka (Radim Procházka), “Produkce Radim Procházka”

VALODA:
SUBTITRI:

*Pirkuma summa ir idikatīva – pirkums notiks ASV dolāros (jo pakalpojumu nodrošina Vimeo On Demand, kas bāzēts ASV), un iespējamas nelielas izmaiņas saistībā ar konkrētās dienas valūtas kursu.